Żeby Białorusin poczuł się Białorusinem
Żeby Białorusin poczuł się Białorusinem
Bohdan Cywiński
W wyniku umów zawartych ostatnio między białoruskim prezydentem Aleksandrem Łukaszenką a szefem państwa rosyjskiego, Borysem Jelcynem zachodnią granicę Białorusi -- a więc tę naszą, białorusko-polską -- być może będą chronić wojska rosyjskie. Jak to będzie funkcjonować praktycznie i czy nie doprowadzi do utrudnienia kontaktu między Białorusią a Polską -- i dalej: Zachodem, zobaczymy wkrótce. Doświadczenia dwustu ostatnich lat nie skłaniają do optymizmu. Bywało źle i bardzo źle. Przed czterema laty otwarła się szansa radykalnej -- choć na pewno nie natychmiastowej -- poprawy: drzwi do świata zaczęły się stopniowo otwierać. Dziś jesteśmy może świadkami próby ponownego ich przymknięcia lub choćby częściowego zatarasowania. Żal.
W tym historycznym kontekście sięgam po studium profesora Piotra Eberhardta "Przemiany narodowościowe na Białorusi"(Warszawa 1994, Editions Spotkania) . Rzecz całkiem świeża, 24 mapy, 55 tablic i 180 stron tekstu. Autor jest geografem idemografem, a od wielu lat zajmuje się problematyką narodowościową Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Pierwszorzędnym tworzywem tej fascynującej książki są cyfry -- wyniki kolejnych spisów ludnościowych na terytorium tych ziem, które dziś tworzą Republikę Białoruś w obecnym jej kształcie. Analiza obejmuje okres prawie stulecia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta