Informacje
Informacje
Wydatki na żywność sięgają w Polsce od 40 do ponad 50 procent dochodów na jedną osobę w gospodarstwach domowych (w krajach wysoko rozwiniętych stanowią ok. 15 procent) , co oznacza, że przy równie szybkim wzroście innych wydatków gromadzenie środków na zakupy żywności w przeciętnej rodzinie odbywa się już kosztem rozwoju i wzrostu fizycznego dzieci oraz zdrowia. Mimo prób interwencyjnych państwa na rynku artykułów rolno-spożywczych ich ceny rosły w niepohamowanym tempie. Interwencjonizm państwa ma charakter mechanizmu doraźnego i o spóźnionym działaniu, starającego się jedynie zapobiec gwałtownym podwyżkom.
Ceny wielu artykułów produkcji krajowej osiągnęły poziom cen w krajach Unii Europejskiej, niektóre (art. importowane) , powiększone o cło i koszty transportu, przewyższają je. Reakcją rządu Waldemara Pawlaka na import relatywnie taniej żywności z Zachodu było wprowadzenie opłat wyrównawczych.
Nowe relacje cen i wynagrodzeń od 1990 roku
Balcerowiczowska rewolucja cenowa z przełomu lat 1989-1990 spowodowała ukształtowanie nowych relacji cen pomiędzy najważniejszymi artykułami żywnościowymi, a także pomiędzy wynagrodzeniami a cenami. Są one jednym z podstawowych warunków utrzymania w ryzach inflacji i dlatego nie uległy większym zmianom w minionym pięcioleciu. Od 1990 r. do połowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta