Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

08 marca 1995 | Kultura | JR JC

Informacje

Pro: Opisywanie kolosa

Coraz lepszy wrocławski "Notatnik Teatralny" poświęcił niedawno numer monograficzny Tadeuszowi Słobodziankowi. Numer to niebanalny, o czym świadczy już okładka, przyciągająca uwagę czytelnika pamiątkowym zdjęciem późniejszego autora "Proroka Ilji" jako ośmiolatka, w białym garniturku do pierwszej komunii. Wewnątrz pisma materiały, przybliżające twórczość i sylwetkę jednego z najciekawszych dziś ludzi naszego teatru. Otwiera je duża rozmowa z dramaturgiem o jego rodzinnych korzeniach, szkole, studiach, lekturach, fascynacjach, pracy krytyka i twórczości. Dalsze rozdziały to "Próby syntezy" (wypowiedzi m. in. Sokrata Janowicza, Mikołaja Grabowskiego, aktorów "Wierszalina") , rozważania o proroku Ilji, rozmowy z jego wyznawcami, świadectwa (dokumentujące bulwersującą sprawę wyrzucenia Tomaszuka i Słobodzianka z gdańskiego Teatru Miniatura) , wybór recenzji teatralnych pisywanych z końcem lat 70. i na początku 80. przez Słobodzianka w "Studencie" i "Polityce" (pod psedonimem Jan Koniecpolski) .

Dla mnie Tadeusz Słobodzianek zawsze był kolosem. Nie tylko z powodu swojej wzbudzającej respekt postury, ale głównie z racji intelektu i ogromu wiedzy, którą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 423

Spis treści
Zamów abonament