Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W sprawie domniemania umowy o pracę

08 marca 1995 | Prawo | TL

W sprawie domniemania umowy o pracę

Teresa Liszcz

W związku z pracą Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej nad nowelizacją kodeksu pracy w prasie toczy się obecnie dyskusja nad wprowadzeniem do tegoż kodeksu domniemania umowy o pracę (np. Żaneta Semprich "Gwałtowna śmierć wolnych zawodów", "Rzeczpospolita" z 30 września 1994 r. , tejże autorki "Ochrona iluzoryczna i na krótką metę", "Rz. " z 29 grudnia 1994 r. ). Właściwie nie tyle dyskusja, ile kampania przeciw temu zamysłowi, gdyż prezentowane są głównie racje przeciwników domniemania, związanych najczęściej ze środowiskiem pracodawców, zaś treść projektów domniemania i argumenty ich autorów przedstawiają ich oponenci. Jako zdeklarowana zwolenniczka tego rozwiązania oraz autorka jednego z projektów przepisu wprowadzającego domniemanie chciałabym przedstawić racje, które za nim przemawiają.

Na polskim rynku pracy występuje obecnie masowa "ucieczka" od umów o pracę i zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych, najczęściej -- umowy zlecenia. (Dokładnie rzecz przedstawiając, należałoby tu raczej mówić o umowach o świadczenie usług, do których z mocy art. 750 kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu) .

Dla jednych korzyść, dla drugich strata

Dzieje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 423

Spis treści
Zamów abonament