Francja zapłaci za gadulstwo policji Nikt nie może łamać zasady domniemania niewinności
Prosto ze Strasburga
Francja zapłaci za gadulstwo policji Nikt nie może łamać zasady domniemania niewinności
Marek Antoni Nowicki
Wysocy oficerowie policji poinformowali podczas konferencji prasowej w obecności ministra spraw wewnętrznych i z jego udziałem, iż zatrzymany jest winny zbrodni. W ten sposób naruszono zasadę domniemania niewinności, gdyż sąd nie wypowiedział się jeszcze o winie.
W wigilię Bożego Narodzenia 1976 r. przed domem, w którym mieszkał Allenet de Ribemont, zamordowano pana de Broglie, posła i byłego ministra. Stało się to tuż po jego wizycie u Pierre De Varga, doradcy finansowego mieszkającego w tym samym budynku. Allenet de Ribemont miał wspólnie z nim zostać właścicielem jednej z paryskich restauracji. Obaj mieli w związku z tym rozliczenia finansowe z panem de Broglie, który zagwarantował im kredyt bankowy.
Po zabójstwie paryska policja kryminalna zatrzymała 27 i 28 grudnia kilka osób, w tym De Vargę. Aresztowano go 29 grudnia. Tego samego dnia odbyła się konferencja prasowa na temat planów budżetowych francuskiej policji, podczas której minister spraw wewnętrznych Michel Poniatowski i dwaj wysocy oficerowie policji wspomnieli o sprawie zabójstwa de Broglie. Telewizja francuska nadała reportaż zkonferencji w programach informacyjnych. Minister oświadczył m. in. :...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta