Spekulacyjny cukier
Bruksela zapewnia, że będzie elastyczna
Spekulacyjny cukier
Carsten Stahn, prezes Związku Producentów Cukru: Jak ocalić europejski cukier
Polska nie powinna się obawiać, że zapasy dóbr importowanych, będące efektem wcześniejszej liberalizacji handlu przetworzonymi artykułami rolnymi, zostaną obłożone karnym podatkiem - twierdzi Komisja Europejska. Nie zamierza jednak zagwarantować nam na piśmie, że tak się nie stanie.
W przyszłym tygodniu Komisja Europejska opublikuje rozporządzenie o opodatkowaniu spekulacyjnych zapasów cukru. Określi w nich normalny poziom zasobów w magazynach na podstawie historycznych danych z ostatnich lat. Jeśli okaże się, że przed 1 maja 2004 roku zapasy znacząco wzrosną, nadwyżki zostaną obłożone karnym podatkiem odprowadzanym do budżetu państwa. Rząd będzie odpowiedzialny przed Brukselą za zlikwidowanie spekulacyjnych zapasów. W państwach akcesyjnych, w tym w Polsce, cena cukru jest niższa niż w UE i obecni jej członkowie boją się spekulacji po rozszerzeniu Unii.
Odrobina zaufania
Według informacji, które opublikowaliśmy we wczorajszej "Rzeczpospolitej", rozporządzenie będzie określało, że podatkiem obłożony zostanie nie tylko sam cukier, ale również produkty przetworzone zawierające więcej niż 10 procent tego składnika. Jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta