Wątpliwe przepisy o odprawach
Wątpliwe przepisy o odprawach
Zwalniani pracownicy protestują
FOT. GRZEGORZ HAWAŁEJ
RENATA MAJEWSKA
Pracodawców redukujących personel z powodu trudnej sytuacji rynkowej przestrzegamy: być może nowe przepisy zmuszą ich do wypłaty ponadnormatywnych odpraw. Niejasne normy przejściowe nowej ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych nie rozstrzygają o prawie do odpraw i ich wysokości dla tych, których zatrudnienie z przyczyn dotyczących zakładu pracy ustanie wprawdzie w przyszłym roku, ale w wyniku wypowiedzenia wręczonego do końca 2003 r.
Chodzi o ustawę z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. nr 90, poz. 844; dalej: nowa ustawa), która wejdzie w życie niebawem, bo 1 stycznia 2004 r. Zastąpi ona obecną ustawę o tzw. zwolnieniach grupowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. nr 112, poz. 980 ze zm.; dalej: obecna ustawa). Już teraz jednak wiadomo, że wdrażanie nowych rozwiązań nie przyjdzie służbom płacowym firm łatwo. A to za sprawą niejasnych norm przejściowych nowej ustawy.
OBECNIE ODPRAW NIE DOSTAJĄ
Zgodnie z art. 8 ust. 3 obecnej ustawy pieniężnej odprawy nie dostaje ten, kto:
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta