Knurek dla ludzi
Knurek dla ludzi
ŁUKASZ KANIEWSKI
Naukowcom polskim udało się wyhodować świnię transgeniczną - tak zmienioną genetycznie, by mogła stanowić źródło organów do przeszczepów dla ludzi.
W projekcie, finansowanym przez Komitet Badań Naukowych, bierze udział dziesięć polskich ośrodków naukowych. Przygotowaniem genu do wszczepienia zajął się zespół prof. Ryszarda Słomskiego z poznańskiej Akademii Rolniczej. Następnie naukowcy z Instytutu Zootechniki w Balicach pod Krakowem wprowadzili gen do komórki jajowej świni. Zadaniem tego genu jest zniesienie bariery immunologicznej pomiędzy świnią a człowiekiem, aby przeszczepiony czlowiekowi organ nie został odrzucony.
Gen wprowadzono do zapłodnionej komórki jajowej metodą mikroiniekcji, czyli za pomocą maleńkiej szklanej pipety. Jest to jedyna skuteczna metoda mnożenia transgenicznych zwierząt, ale jej efektywność jest niska - zazwyczaj wynosi około 2 - 3 proc. W tym wypadku była jeszcze niższa: na 1500 zapłodnionych komórek jajowych urodził się tylko jeden osobnik.
- Dawczynie komórek - mówi dr inż. Jacek Jura z Instytutu Zootechniki w Balicach - były rasy u nas najpopularniejszej: polskiej białej zwisłouchej. Wybraliśmy kilkadziesiąt takich zwierząt,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta