Dlaczego drożej
- Uwaga
- Prawo użytkowanie wieczystego
RYS. PAWEŁ GAŁKA
KRYSTYNA MILEWSKA
Dotąd płaciłem za użytkowanie wieczyste mojej 280-metrowej posesji około 700 zł rocznie, a teraz ma to być prawie 3,5 tysiąca zł. Skąd ten wzrost? Przecież od kilku lat mówi się o stagnacji na rynku nieruchomości - oburza się mieszkaniec stołecznego Mokotowa.
Nie on jeden. Na Mokotowie dokonano bowiem przeszacowania wartości ponad 800 działek. Ich wartość oczywiście wzrosła, a użytkownicy wieczyści muszą teraz płacić kilkakrotnie więcej niż do tej pory. Problem dotyczy jednak całej Polski. Samorządy dokonują przeszacowań gruntów co 3 - 4 lata, a nawet rzadziej, więc wzrost cen bywa dotkliwy.
Stolica nie jest jedynym miastem, w którym użytkownicy wieczyści protestują przeciw tym szacunkom, ale tu skala tych protestów jest większa, bo niewiele jest transakcji dotyczących prawa własności. To rezultat skomunalizowania działek na podstawie dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy.
Wyceny na potrzeby zmiany opłat za użytkowanie wieczyste budzą emocje, bo są podstawą ustalania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta