Rząd nie sprzedał akcji MOL; Interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu
Rząd nie sprzedał akcji MOL
- Obok parkietu
Ostatni tydzień w Pradze i Moskwie przyniósł wzrost indeksów. Rosyjski rynek już oswoił się z kłopotami Jukosu. Na węgierskim rynku inwestorzy pozytywnie przyjęli fiasko oferty akcji MOL. Obawiają się też planów sprzedaży akcji Richtera przez rząd.
Budapeszt
Choć węgierski indeks BUX zaczął tydzień od zwyżek i zbliżył się do 9500 pkt., to skończył go na niewielkim minusie po wcześniejszym spadku do niemal 9000 pkt. W piątek na koniec dnia BUX wynosił 9209,7 pkt. W skali tygodnia stracił 0,7 proc.
Informacja, że z powodu zbyt niskiej ceny rząd wycofał się ze sprzedaży inwestorom finansowym pakietu akcji spółki naftowej MOL, najpierw spowodowała wzrost cen akcji MOL, a potem ich wyprzedaż. Górę wzięły obawy przed niekorzystnymi skutkami dla wyceny akcji MOL, jakie może przynieść wymiana walorów węgierskiej firmy z PKN Orlen.
Znaczny spadek cen akcji firmy farmaceutycznej Richter, jaki miał miejsce w ostatnich dniach tygodnia, to efekt czwartkowej zapowiedzi sprzedaży przez rząd 25 proc. pakietu papierów spółki. W ocenie analityków, spadek jest nieuzasadniony, gdyż dokończenie prywatyzacji Richtera było od dawna zapowiadane. Wcześniej Richter, który jest znaczącym eksporterem, taniał z powodu wzrostu kursu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta