Europa pajęczyn
JADWIGA STANISZKIS
Poważne prace o Unii Europejskiej coraz częściej zwracają uwagę na deontologizację współczesnej Europy, fundamentalną zmianę akcentów. Już nie "byty" (na przykład państwa) wyrażają najlepiej sposób istnienia Europy, ale procesy i pajęczyny relacji odnoszące się do poszczególnych polityk.
Unię Europejską można zrozumieć tylko, odnosząc się do takiej wielowymiarowej przestrzeni. Poszczególne polityki (rolna, monetarno-finansowa, przemysłowa, socjalna, ochrony środowiska, zagraniczna, obronna) tworzą plastry o odmiennym natężeniu integracji i koordynacji. Jedne z nich są ściśle regulowane, inne pozostawione poszczególnym krajom. Ich rola w każdym z plastrów jest odmienna.
W ramach każdej z polityk zróżnicowana jest wymiana między utratą suwerenności poszczególnych państw a uzyskaną przez każde z nich, dzięki integracji, realną możliwością rozwiązania u siebie problemów objętych ową polityką ze względu na wsparcie finansowe i logistyczne Unii oraz większą łatwość przełamania oporów grup interesów. Wynik tej wymiany w znacznym stopniu zależy od kunsztu rządów i administracji poszczególnych krajów. Niekiedy jednak różnica poziomów rozwojowych jest tak duża, że więcej się traci niż korzysta. Procedury określające proces wymiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta