Czas na przerwę
MELVYN KRAUSS
Istnienie osi francusko-niemieckiej ma dla jedności europejskiej skutki koszmarne. W ciągu jednego zaledwie miesiąca Niemcy pod rządami Gerharda Schrödera i Francja pod wodzą Jacques'a Chiraca najpierw, domagając się specjalnego traktowania dla swego deficytu budżetowego - i otrzymując je - zniszczyły europejski pakt o stabilności i naraziły na szwank europejską unię walutową.
Teraz, obstając przy zasadzie tzw. podwójnej większości, oś ta zniweczyła nadzieje na przyjęcie w Brukseli nowej konstytucji europejskiej. W porównaniu z tym, co ustalono trzy lata temu w Nicei, owa zasada poważnie osłabiłaby pozycję krajów średnich i małych w głosowaniach.
Integracja europejska nie może sobie pozwolić na dalsze porażki. Nie ma już zaufania, a wszystkich przepełnia gniew. Małe i średnie kraje Unii czują się oszukane. Czy nadal będą gotowe do poświęceń w imię wspólnego dobra europejskiego, skoro kraje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta