Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polityków trzeba powstrzymywać

20 grudnia 2003 | Publicystyka, Opinie | AA FG

Rządy nigdy nie pogodzą się ze znacznym ograniczeniem ich swobody w kształtowaniu dochodów i wydatków budżetu

Polityków trzeba powstrzymywać

Wprawdzie politycy sarkają czasem na postępowanie Europejskiego Banku Centralnego, ale w zasadzie nikt nie ma wątpliwości co do tego, że jest on instytucją niezależną i że polityka pieniężna w strefie euro jest dobrze chroniona przed naciskami politycznymi. Ale niedawne uśmiercenie paktu stabilizacji i wzrostu - zabójstwa dokonały Niemcy, ojciec tej umowy, przy czynnym i zamierzonym współudziale Francji - przypomina o innym istotnym fakcie: pochodzącym z wyboru politykom trudno pogodzić się z utratą realnej władzy w dziedzinie polityki fiskalnej. Być może jest to w ogóle niemożliwe.

Ta prawda dotyczy obu stron Atlantyku. Oczywiście, Zarząd Rezerwy Federalnej w USA jest całkowicie niezależny. Ale jakiekolwiek usiłowania ograniczenia swobody decyzji rządu federalnego na wzór np. paktu stabilizacji i wzrostu - a takie próby podejmowano za czasów Clintona - zawsze kończą się niepowodzeniem na skutek nacisku ze strony prezydenta i Kongresu.

Przed wyborami politykę pieniężną można wykorzystywać do pobudzania gospodarki podobnie - a może nawet w większym stopniu - jak politykę fiskalną. Politycy zawsze będą do tego skłonni....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3107

Spis treści
Zamów abonament