Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podejrzliwość jako światopogląd

20 grudnia 2003 | Plus Minus | JD
źródło: Nieznane

CZTERY POWIEŚCI IMRE KERTÉSZA

Podejrzliwość jako światopogląd

FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI

JANUSZ DRZEWUCKI

Imre Kertész, laureat Nagrody Nobla 2002, uchodzi za klasyka literatury obozowej, już to lagrowej (Tadeusz Borowski, Primo Levi, Jorge Semprun), już to łagiernej (Aleksander Sołżenicyn, Warłam Szałamow i Gustaw Herling-Grudziński), ale co ciekawe akcja tylko pierwszej jego powieści, zatytułowanej "Los utracony", rozgrywa się w obozie koncentracyjnym. Rzecz w tym, że Kertész w każdej swojej powieści, a więc także w wydanym właśnie "Fiasku", wychodzi z założenia, że po Auschwitz można pisać tylko o Auschwitz, bowiem w Auschwitz dokonał się upadek wielowiekowej kultury europejskiej.

Co prawda, wydane na Węgrzech w roku 1988 "Fiasko" to środkowa część trylogii "Ludzi bez losu" - którą otworzył "Los utracony" z 1975 r. - ale nie znaczy to, że fabuła "Fiaska" zaczyna się w miejscu, w którym skończył się "Los utracony".

Człowiek nadliczbowy

Z uwagi na to, że w Polsce książki Kertésza nie ukazywały się według chronologii powstawania, przypomnijmy zatem, że bohaterem "Losu utraconego" był czternastoletni węgierski Żyd Gy?rgi K?ves, który został wysłany transportem do Oświęcimia, a stamtąd po trzech dniach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3107

Spis treści
Zamów abonament