Trzy twarze Józefa Światły
Trzy twarze Józefa Światły
Poniżej Józef Światło na zdjęciu legitymacyjnym (początek lat 50), powyżej Światło w Nowym Jorku, 1954 r.
(C) FREE
(C) ARCHIWUM IPN
Ucieczka na Zachód Józefa Światły, jednego z najważniejszych ludzi w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, spowodowała w Polsce polityczne trzęsienie ziemi. Kim był i dlaczego uciekł?
5 grudnia 1953 r. w Berlinie było - jak często u schyłku jesieni - pochmurno, mglisto, co pewien czas mżyło. Mniej więcej o 17.15 z trafiki przy Gerichtstrasse wyszedł mężczyzna i rozejrzał się, poszukując towarzysza, którego kilka minut wcześniej, wchodząc do środka, zostawił na ulicy. Wśród nielicznych przechodniów i osób oczekujących na pobliskim przystanku tramwajowym nie dostrzegł jednak znajomej sylwetki. Coraz bardziej niespokojny kręcił się po chodniku, zatrzymywał to przed wystawami sklepów, to na przystanku. Nie widać było żadnych oznak, iż cokolwiek się wydarzyło: gdyby miał miejsce wypadek, bójka czy interwencja policji, ludzie gromadziliby się, aby wymieniać uwagi. Bacznie przyglądał się przechodniom i wysiadającym pasażerom, ale w niczyim zachowaniu nic niepokojącego nie zauważył. Po godzinie uznał, iż dalsze oczekiwanie nie ma sensu, a jego przedłużający się pobyt w tym miejscu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta