Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego trudno się porozumieć?

20 grudnia 2003 | Plus Minus | JK

POLSKA - NIEMCY

Dlaczego trudno się porozumieć?

JERZY KRANZ

Artykuł Thomasa Urbana o Polakach i Niemcach "Na różnych falach" ("Plus Minus" z 15 - 16 listopada) skłania do wniosku, że rzeczywiście polsko-niemiecka debata toczyć się może dalej na różnych falach, co jednak nie powinno przekreślać dążenia do wspólnej refleksji.

Próba podsumowania i skomentowania przez autora dotychczasowych argumentów dowodzi znaczących różnic w postrzeganiu historii na tle projektu budowy Centrum przeciwko Wypędzeniom w Berlinie i jego politycznych konsekwencji. Istotę tych różnic należy sprecyzować, niekiedy polemicznie, wobec referowanych przez Urbana argumentów, a także niektórych jego opinii.

Wina i odpowiedzialność

Uzasadnione w swej istocie reakcje polskie operują często zbyt emocjonalnymi i uogólniającymi argumentami, wśród których pojawia się pojęcie winy. Tymczasem nie chodzi o winę Niemców, a zwłaszcza o winę zbiorową. Winę w znaczeniu prawnym i moralnym należy indywidualizować i przypisywać ją konkretnym ludziom (większość z nich już nie żyje), w przypadku konsekwencji II wojny idzie natomiast o odpowiedzialność polityczną Niemiec i Niemców.

Wysiedlenia nie były karą za winy Niemców, nie wyrażały alianckiego nacjonalizmu, lecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3107

Spis treści
Zamów abonament