Dlaczego trudno się porozumieć?
Dlaczego trudno się porozumieć?
JERZY KRANZ
Artykuł Thomasa Urbana o Polakach i Niemcach "Na różnych falach" ("Plus Minus" z 15 - 16 listopada) skłania do wniosku, że rzeczywiście polsko-niemiecka debata toczyć się może dalej na różnych falach, co jednak nie powinno przekreślać dążenia do wspólnej refleksji.
Próba podsumowania i skomentowania przez autora dotychczasowych argumentów dowodzi znaczących różnic w postrzeganiu historii na tle projektu budowy Centrum przeciwko Wypędzeniom w Berlinie i jego politycznych konsekwencji. Istotę tych różnic należy sprecyzować, niekiedy polemicznie, wobec referowanych przez Urbana argumentów, a także niektórych jego opinii.
Wina i odpowiedzialność
Uzasadnione w swej istocie reakcje polskie operują często zbyt emocjonalnymi i uogólniającymi argumentami, wśród których pojawia się pojęcie winy. Tymczasem nie chodzi o winę Niemców, a zwłaszcza o winę zbiorową. Winę w znaczeniu prawnym i moralnym należy indywidualizować i przypisywać ją konkretnym ludziom (większość z nich już nie żyje), w przypadku konsekwencji II wojny idzie natomiast o odpowiedzialność polityczną Niemiec i Niemców.
Wysiedlenia nie były karą za winy Niemców, nie wyrażały alianckiego nacjonalizmu, lecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta