Sadzawka w Jerozolimie
Sadzawka w Jerozolimie
Fragmenty dokumentów z Qumran
(C) BEW
EWA K. CZACZKOWSKA
Jeśli świat biblistów zgodzi się przyjąć to, co ma odwagę głosić i czego próbuje dowieść grupa naukowców, prowadzone od dwóch stuleci krytyczne rozważania na temat czasu powstania Ewangelii będą nadawać się... do kosza. Albo, jak ujął to ktoś ładnie: do działu ksiąg nikomu niepotrzebnych. Owi "reakcjoniści" twierdzą bowiem, że Ewangelie spisano znacznie wcześniej niż to się powszechnie sądzi, najpierw w języku hebrajskim, a potem przetłumaczono je na grecki, inna też była kolejność ich powstania.
Rewelacje te wywołały naukowe trzęsienie ziemi. I chociaż przez wielu biblistów te ustalenia są odrzucane, to jednak wciąż znajdują nowych zwolenników. Nie jest więc wykluczone, że mamy do czynienia z poważnym przełomem w naukowej krytyce biblijnej, a badania nad czasem powstania Nowego Testamentu będą musiały odtąd pójść zupełnie inną drogą niż ta, jaką proponuje się od XVIII wieku.
Grupa naukowców - autorów owego zamieszania, którzy pracowali i pracują niezależnie od siebie, powraca w gruncie rzeczy do tego, co przekazała starożytna tradycja biblijna. Jak twierdzili ówcześni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta