Kolędujmy po Warszawie
Tradycja szopek przywędrowała do Polski z Włoch wraz z zakonem franciszkanów. Nierozerwalnie wiąże się też z postacią św. Franciszka z Asyżu i organizowanymi przez niego jasełkami.
Według legendy pierwszą szopkę przyszły święty stworzył w roku 1223 w swej grocie-pustelni. Podczas świąt Bożego Narodzenie Franciszek polecił swemu towarzyszowi Janowi z Greccio, by ten przyprowadził do groty zwierzęta, przygotował stajenkę i siano oraz zwołał okolicznych mieszkańców. W krótkim czasie pustelnia wypełniła się wiernymi, a św. Franciszek wygłosił kazanie i odprawił pierwszą pasterkę. Właśnie tej XIII-wiecznej nocy narodziła się tradycja budowania żłóbka, którą rozpropagowali potem franciszkanie. Później pojawiły się szopki wykonane z różnych tworzyw (np. ciasta) i ruchome.
Do dzisiaj najbardziej znane szopki urządzane są na ulicach Włoch. Najsłynniejsza, z figurami wielkości człowieka, jest szopka w Neapolu, równie słynne są także te urządzane w Rzymie: przy Schodach Hiszpańskich i na placu św. Piotra. W Polsce najsłynniejsze są oczywiście szopki krakowskie, które w kształcie przypominającym obecny zaczęto tworzyć w połowie XIX w. Największa szopka ruchoma, licząca ponad 800 figur, znajduje się w Wambierzycach. AS
Kościół św. Aleksandra, pl. Trzech Krzyży
- Szopka:
Duża,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta