Na wyspie Kinmen do głosu doszły ptaki
Na wyspie Kinmen do głosu doszły ptaki
Mapa
Wysoko nad plażami wyspy Kinmen, pobliski brzeg Chin kontynentalnych wydaje się na wyciągnięcie ręki
(C) AP
Pozostały jedynie wielkie hieroglify sławiące męstwo i oddanie w obronie ojczyzny
FOT. GRZEGORZ ŁYŚ
GRZEGORZ ŁYŚ
Z wykutego w skałach artyleryjskiego punktu obserwacyjnego, wysoko nad plażami wyspy Kinmen, pobliski brzeg Chin kontynentalnych wydaje się na wyciągnięcie ręki. Tylko mleczny opar ciągnący gdzieś znad Morza Południowochińskiego - pozostałość po tajfunie, który przed paru dniami kręcił się w tej okolicy - przesłania chwilami zarys najbliższej z wysp należącej już do ChRL. To zaledwie dwa kilometry stąd. Ale dziś wrogim brzegom przyglądają się tylko turyści - zarówno z Tajwanu, jak i ChRL.
Samotny wartownik uprzejmie zachęca do zwiedzania podziemnych instalacji i pomieszczeń, których jeszcze nie tak dawno chroniła najgłębsza tajemnica wojskowa. Stanowiska bojowe i schrony mieszkalne opustoszały. Na ich ścianach pozostały jedynie wielkie hieroglify, w krótkich żołnierskich słowach sławiące męstwo i oddanie w obronie ojczyzny.
Pół wieku umacniania
Brzegi wyspy umacniano bez przerwy od czasu, gdy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta