Jak prawidłowo zwolnić pracownika?
Czytelnicy pytają, eksperci radzą
Jak prawidłowo zwolnić pracownika?
Na pytania czytelników DOBREJ FIRMY w sprawie wypowiedzeń umów o pracę odpowiadały Anna Tomczyk, wicedyrektor departamentu prawnego Głównego Inspektoratu Prawa Pracy, i Katarzyna Piecyk, starzy specjalista w tym departamencie.
Zwolnienia indywidualne
W naszej firmie zatrudniamy pracownicę, która w 2003 r. przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, a od 18 grudnia 2003 r. ZUS przyznał jej świadczenie rehabilitacyjne na 3 miesiące. Czy w tej sytuacji możemy rozwiązać z nią umowę o pracę?
- Zgodnie z art. 53 § 1 pkt 1b kodeksu pracy (k.p.) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową. Obecnie zasiłek chorobowy przysługuje przez 6 miesięcy, a jeśli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą - nie dłużej niż przez 9 miesięcy. Jeśli po upływie tego okresu ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, to ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta