Wirus zamiast antybiotyku
- Prof. Andrzej Górski: Czy zaczyna się era leczenia wirusami?
PIOTR KOSSOBUDZKI
Wirusy nie są jedynie pasożytami człowieka, wiele z nich bezlitośnie zabija bakterie. Takie wirusy to bakteriofagi - w skrócie zwane fagami. Lekarze wyciągają je dziś z medycznego śmietnika, dokąd powędrowały wkrótce po ich odkryciu. Prawdziwego fagowego asa w rękawie trzymają naukowcy z Polski!
Bakteriofagi są wszędzie. W glebie, wodzie, na naszej skórze i w układzie pokarmowym. Wyszukują bakterie określonego gatunku i wprowadzają do ich wnętrza własny materiał genetyczny. Szatkują DNA mikroba i zmuszają go do wyprodukowania potomnych cząsteczek wirusa. W efekcie zdewastowana bakteria rozpada się, uwalniając setki nowych, gotowych do ataku fagów. Czy można wykorzystać ten potencjał do walki z chorobotwórczymi drobnoustrojami?
Misja: zabić mikroba!
Na taki pomysł wpadł już odkrywca bakteriofagów - Kanadyjczyk Felix d'Herelle. Ale wkrótce jego osiągnięcia poszły w niepamięć - przede wszystkim z powodu sukcesów antybiotyków. Teraz, triumfalny marsz przerodził się w odwrót. Pora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta