Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lubieżnicy i pracodawcy

20 stycznia 2004 | Publicystyka, Opinie | PP

Dostosowany do wymogów Unii Europejskiej kodeks pracy czyni z przedsiębiorców dojne krowy

Lubieżnicy i pracodawcy

Polsce grozi ideologizacja szkolnictwa, mediów, a także sal sądowych. Ostatnim przykładem są niektóre zmiany w prawie pracy, które tworzą warunki do szantażowania pracodawców.

Od 1 stycznia 2004 roku obowiązuje znowelizowany kodeks pracy. Dokonując zmian, ustawodawca powołał się na potrzebę dostosowania polskich uregulowań do standardów Unii Europejskiej (prace te rozpoczął rząd AWS - UW). Najbardziej dyskusyjne zapisy nowego k.p. - przyjęte głównie głosami koalicji SLD - UP - dotyczą dyskryminacji w miejscu pracy (ze względu m.in. na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, pochodzenie etniczne, przekonania polityczne, przynależność związkową i tzw. orientację seksualną) oraz molestowania seksualnego i molestowania zwykłego (amerykański mobbing, czyli poniżanie lub upokarzanie pracownika na tle innym niż seksualne).

Trudno zaprzeczyć, że istnieją liczne przypadki naruszania przez pracodawców godności i praw pracowniczych osób zatrudnionych. Nowy kodeks ułatwia pokrzywdzonym dochodzenie swoich praw. Mimo to nowelizacja, wykraczająca zakresowo nawet poza ustawodawstwo UE, budzi poważne zastrzeżenia. Jak nowe przepisy się sprawdzą, pokaże praktyka sądów pracy. Już dziś można jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3130

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament