Poprawić tak, żeby popsuć; Krok do przodu, dwa w tył
Poprawić tak, żeby popsuć
Korpus członków służby cywilnej liczy ok. 115 tys. osób, w tym 1551 urzędników mianowanych. Postępowanie kwalifikacyjne do służby cywilnej (na zdjęciu) składa się z badania zdolności ogólnych, sprawdzianu wiedzy i z pracy pisemnej.
FOT. PIOTR KOWALCZYK
KOMENTARZ - Krok do przodu, dwa w tył
JAKIE STANOWISKA OBSADZANE BYŁYBY W DRODZE KONKURSU
PROF. MIROSŁAW STEC, PRZEWODNICZĄCY RADY SŁUŻBY CYWILNEJ
Propozycja, by kierownicy wojewódzkich inspekcji, służb i straży, a więc klasyczni profesjonaliści, weszli do korpusu służby cywilnej, jest bardzo słuszna, choć spotyka się z oporem urzędów nadzorujących pracę tych inspektoratów. Oznaczałaby bowiem stabilizację zawodową urzędników na tych stanowiskach. Natomiast ubolewam nad tym, że szef służby zrezygnował z pewnych przepisów wzmacniających jego pozycję. Było to wynikiem bardzo mocnego skontrowania i skrytykowania ich przez wiele resortów. Uważam, że dla dobrego działania systemu mocna pozycja szefa jest niezbędna. Rezygnację z prawa do kontroli dyrektorów generalnych mogę wytłumaczyć istnieniem procedur kontrolnych Kancelarii Premiera. Mniej skłonny jestem zrozumieć skreślenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta