Gdzie i dla kogo praca
Czy Polacy będą mieli prawo do podjęcia legalnej pracy w Unii Europejskiej od 1 maja?
Podczas negocjacji członkowskich Polska musiała się zgodzić na trwający maksimum 7 lat okres przejściowy, kiedy poszczególne kraje członkowskie mogą utrzymać zakaz podejmowania przez Polaków pracy. Ale mogą już w ciągu pierwszych dwóch lat z własnej inicjatywy znieść te ograniczenia.
Czy są kraje Unii, które w ogóle nie zamierzają skorzystać z tego okresu przejściowego?
Tak. Wiadomo już, że Polacy od 1 maja będą mogli ubiegać się o legalną pracę w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Danii. W najbliższych dniach decyzje o tym podejmą rządy Szwecji, Holandii i Grecji. Wiele wskazuje na to, że przynajmniej dwa pierwsze kraje zniosą ograniczenia na rynku pracy dla obywateli krajów przystępujących do UE.
Co z pozostałymi państwami Unii?
Tylko Niemcy i Austria jasno zapowiedziały, że chcą utrzymać ograniczenia przez 7 lat. Zresztą to jedynie Niemcy i Austriacy naciskali na tak długi okres przejściowy w negocjacjach członkowskich. Francja, Hiszpania, Włochy, Finlandia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta