Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Moda na polskie Tatry

23 stycznia 2004 | Publicystyka, Opinie | JS

Zakopane chciało przyciągnąć bogatych gości z Zachodu. Nikt się nie spodziewał, że tacy turyści tysiącami przyjadą ze Wschodu

Moda na polskie Tatry

JERZY SADECKI

- Zamawiają więcej niż nasi. Przystawki, pełne dania, chętnie mięso z grila. Piją polską wódkę i alkohole z górnej półki. Ale są spokojni, nie ma awantur - opowiadają zakopiańscy kelnerzy o zamożnych Ukraińcach, Rosjanach i Białorusinach, którzy od kilku lat tuż po Nowym Roku tłumnie przyjeżdżają na narty w polskie Tatry. Co ich przyciąga? Świetne jedzenie, piękne widoki, mili ludzie, dobre stoki - mówią. Poza tym do Zakopanego znacznie bliżej niż do Austrii czy Szwajcarii, a do tego taniej.

- Bardzo dobrzy goście, w bardzo dobrym terminie - tak lapidarnie ocenia najazd turystów ze Wschodu starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski. Przez całe lata, po zatłoczonym sylwestrze, aż do ferii szkolnych, w Zakopanem turystyczny biznes zamierał. - Teraz w tę lukę świetnie wstrzelili się narciarze zza wschodniej granicy, którzy na początku stycznia mają prawosławne święta Bożego Narodzenia. Nic tylko chuchać na nich i pilnować, aby nie robiono im problemów na granicy - podkreśla starosta.

- Jeszcze nie tak dawno ludzie nieufnie patrzyli na Rosjan i Ukraińców. Dziś wprost przeciwnie, każdy zabiega, aby było ich jak najwięcej. To zazwyczaj spokojni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3133

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament