Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Imiona zagłady

23 stycznia 2004 | Kultura | KM
źródło: Nieznane

Rozmowa

Ida Fink, polska pisarka z Izraela: O samym jądrze ciemności holokaustu najlepiej milczeć

Imiona zagłady

Fot. Piotr Kowalczyk

Holokaust to w istocie jedyny temat pani twórczości. Czy pisanie o zagładzie narodu żydowskiego traktuje pani jako misję?

Ida Fink: Ktoś mnie pytał, czy chcę ostrzec przed powtórzeniem się holokaustu. Możliwe, ale na pewno nie był to najważniejszy ani jedyny cel, jaki stawiałam przed sobą, pisząc - zresztą stosunkowo późno - pierwsze opowiadania. Chyba nie zadawałam sobie wtedy pytania: dlaczego?

- A dziś?

Ida Fink, ur. w 1921 r. w Zbarażu. Pisarka, autorka sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych. W czasie okupacji niemieckiej przebywała w zbaraskim getcie, skąd uciekła i na aryjskich papierach wyjechała na roboty do Rzeszy. Po wojnie do 1957 r. w Polsce, następnie w Izraelu. Jako pisarka znana ze zbioru opowiadań "Skrawek czasu", tomu nowel i słuchowisk "Ślady" oraz powieści "Podróż", po raz pierwszy wydanej w 1990 r. w londyńskim Aneksie, a od wczoraj dostępnej w księgarniach w edycji W.A.B. Pisane po polsku utwory Idy Fink - laureatki m.in. nagrody im. Anny Frank i Nagrody Alberto Moravii - przetłumaczone zostały na wszystkie ważniejsze języki.

- W latach powojennych, nie tylko w Polsce, o zagładzie albo nie mówiło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3133

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament