Rzeczpospolita Czytelników
Czas pracy w 2004 r.
W środę wątpliwości czytelników na temat znowelizowanych od 1 stycznia br. przepisów o czasie pracy wyjaśniał prof. Krzysztof Rączka z Katedry Prawa Pracy na Uniwersytecie Warszawskim. Oto relacja z dyżuru:
Przedsiębiorstwo wytwarza skomplikowane urządzenia do samolotów i samochodów ciężarowych. Aby zapewnić bezustanną produkcję, praca jest w większości zorganizowana w ruchu ciągłym. Niektóre osoby pracowały jednak w systemie czterobrygadowym. Czy nadal można tak zatrudniać? Słyszałam, że od 1 stycznia br. usunięto z kodeksu pracy przepisy dotyczące "czterobrygadówki". Czy to prawda?
Fakt, od 1 stycznia tego roku z kodeksu pracy (k.p.) usunięto art. 132 § 5, dotyczący czterobrygadowej organizacji pracy. Nie oznacza to jednak, że od tej daty istnieje zakaz zatrudniania kogokolwiek w tym systemie. W tym celu należy skorzystać z art. 129 § 1 k.p. o podstawowych normach czasu pracy w relacji z art. 146 k.p., dopuszczającym stosowanie pracy zmianowej w każdym systemie czasu pracy. Obecnie podstawowy czas pracy posiada bowiem wszystkie cechy, które dotychczas charakteryzowały "czterobrygadówkę", a więc: ośmiogodzinną normę dobową, przeciętnie 40-godzinną tygodniową i okres rozliczeniowy do czterech miesięcy. Dodam, że - w razie zmiany pory...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta