Ucho igielne
Ucho igielne
ANDRZEJ SŁAWIŃSKI
Choć ostatnio polskie firmy odnosiły sukcesy eksportowe, złoty był w tym okresie słaby. Ta sytuacja ma znaczenie dla jego przyszłego "testu stabilności" w systemie ERM II. To, jak złoty przejdzie ten test, niemal całkowicie będzie zależeć od oceny przez rynki finansowe stanu zrównoważenia gospodarki, zwłaszcza zaś sytuacji w budżecie. Możemy mieć nawet do czynienia z samospełniającą się przepowiednią inwestorów.
Obawy związane z wejściem złotego do europejskiego mechanizmu kursowego (ERM II) wiążą się z potencjalnym ryzykiem wynikającym z zachowania rynków finansowych. Otóż mogłyby one wykorzystać ten moment, żeby w niesprzyjającej dla nas sytuacji "sprawdzić", jak silna byłaby determinacja NBP w obronie kursu krajowej waluty. Stałoby się to możliwe, ponieważ po wejściu do ERM II ponownie pojawiłyby się granice wahań kursowych, a bank centralny musiałby ich bronić.
Obawy takie potęguje świadomość, że krajowy rynek walutowy (z dziennymi obrotami około miliarda dolarów) jest relatywnie płytki, w związku z czym wpływ spekulacji na kurs może okazać się duży. O tym, jak szybko spekulacja może na płytkim rynku "dopchnąć" kurs do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta