Inwestorzy i podatki
Inwestorzy i podatki
ANDRZEJ LICHOTA
MARCIN PIĄTKOWSKI, JACEK TOMKIEWICZ
Wprowadzenie przez Słowację podatku liniowego zdaniem wielu analityków znacznie zwiększy atrakcyjność inwestycyjną tego kraju. Stracić ma na tym Polska, od której odwróci się kapitał zagraniczny. Teza ta jest wysoce wątpliwa, warto więc zastanowić się nad blaskami i cieniami podatku liniowego, zwłaszcza że znów pojawiła się propozycja wprowadzenia go w Polsce.
Zacznijmy od argumentów przemawiających za podatkiem progresywnym. Są one na tyle silne, że skłoniły zdecydowaną większość krajów wysoko rozwiniętych do stosowania tego typu opodatkowania dochodów.
Po pierwsze, przemawia za tym teoria marginalna ekonomii: 100 złotych dodatkowego dochodu ma zupełnie inną wartość (użyteczność) dla kogoś, kto zarabia 1000 złotych miesięcznie niż dla tego, kto zarabia 10 tys. zł. Malejąca krańcowa użyteczność kolejnych jednostek dochodu sprawia, że progresja podatkowa nie jest aż tak uciążliwa dla lepiej zarabiających, jak dla tych, którzy zarabiają mniej. Biorąc zatem pod uwagę użyteczność dochodów całego społeczeństwa, progresywne opodatkowanie wyższych z nich dochodów jest bardziej optymalne.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta