Komisja Europejska kontra Ryanair
Komisja Europejska kontra Ryanair
ALBERTO ALESINA, FRANCESCO GIAVAZZI
Polityka konkurencji to największe osiągnięcie Unii Europejskiej. Powód jest prosty: decyzje w tej dziedzinie wyłączono spod jurysdykcji poszczególnych państw, co utrudnia im wywieranie na nie wpływu. Doprowadziło to do osłabienia wielu lobby, przeciwstawiających się silniejszej konkurencji czy też zabiegających o utrzymanie pomocy państwowej. Czy jednak ta walka z trustami nie posunęła się zbyt daleko?
Władza wykonawcza, jaką Komisja Europejska dysponuje w zakresie polityki konkurencji, umożliwia jej uniknięcie skutków zjawisk powszechnych w innych dziedzinach, czyli weta ze strony poszczególnych państw czy kompromisów zawieranych na szczeblu kraju. Przykładem może być wprowadzanie przepisów dotyczących jednolitego rynku: wymaga to jednomyślności, a przynajmniej kwalifikowanej większości głosów państw członkowskich i posuwa się zwykle powoli.
Ostatnio jednak Komisja Europejska dużo straciła w oczach przeciętnych Europejczyków na skutek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta