Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak progresja, to nie prostota

28 lutego 2004 | Publicystyka, Opinie | MB

Polemiki Podatek liniowy nie zapewni napływu inwestorów, ale i tak jest lepszy od innych form opodatkowania

Jak progresja, to nie prostota

MARCIN BĄK

Marcin Piątkowski i Jacek Tomkiewicz starają się udowodnić, że wprowadzenie jednolitej stawki podatku od osób fizycznych w krajach sąsiednich nie oznacza, że będą się one szybciej rozwijać (" Inwestorzy i podatki ", "Rz" z 21 lutego). Z tym można się zgodzić, zastrzeżenia budzi natomiast traktowanie przez autorów podatku liniowego jako propozycji ekstremalnej.

Dla rozwoju gospodarczego rzeczywiście większe znaczenie niż typ podatku mają szeroko pojęte instytucje (prawo, aparat sądowniczy, administracja itp.), infrastruktura, jakość i realny koszt siły roboczej. W samej sferze podatkowej dla inwestorów ważniejsze są składki na ubezpieczenia społeczne, często znacznie podwyższające realny koszt pracy, a także podatek od dochodów osób prawnych. Dlatego podzielam pogląd autorów, że podatek liniowy jako motor napędowy wzrostu gospodarczego jest przeceniany. Można mieć natomiast zastrzeżenia co do ich podejścia do zalet i wad obu typów podatków, a za główny błąd artykułu uważam traktowanie podatku liniowego jako ekstremizmu, który przez swoją skrajność staje się mrzonką. A przecież istnieje jeszcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3164

Spis treści
Zamów abonament