Europa pełna różnic
Europa pełna różnic
MACIEJ H. GRABOWSKI
Oddala się osiągnięcie jednego z głównych celów strategii lizbońskiej - zwiększenia stopy zatrudnienia do 70 proc. Dzieje się tak w wielu, choć nie we wszystkich krajach UE. Rynki pracy w krajach Unii funkcjonują w sposób bardzo zróżnicowany i to zjawisko pogłębia się.
Najbardziej widocznym i często przywoływanym zjawiskiem rozróżniającym kraje Unii Europejskiej jest poziom bezrobocia. Widać to już przy pobieżnej analizie. Stopa bezrobocia w Holandii wynosi jedną czwartą jej poziomu w Hiszpanii. W większości krajów Unii Europejskiej ta stopa jest zresztą niższa aniżeli w Stanach Zjednoczonych. Ostatnie dostępne pełne dane roczne (za 2002 rok) wskazują, że tak jest w ośmiu (na piętnaście) państw UE. Natomiast średnia ważona stopa bezrobocia dla całej Unii wynosiła w 2002 roku 7,7 proc., a w USA - 5,8 proc. Przyczyna leży w tym, że cztery duże państwa UE: Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania miały stopę bezrobocia powyżej 8,6 proc.
Bezrobocie małe i duże
Bardzo duże różnice między krajami UE dotyczą też stopy zatrudnienia i stopy aktywności zawodowej. Ogólnie rzecz biorąc w tych krajach, gdzie stopa bezrobocia jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta