Haller, Weygand czy Piłsudski
Haller, Weygand czy Piłsudski
Klęska bolszewików pod Hrubieszowem", "Jen. Haller na jednym z odcinków frontu osobiście prowadził kontrakcję" - takimi tytułami "Rzeczpospolita" poinformowała 17 sierpnia 1920 roku o zwycięstwie wojsk polskich nad Armią Czerwoną. Zasługi przypisywano Józefowi Hallerowi, francuskiemu generałowi Maximowi Weygandowi, pomijano natomiast rolę Józefa Piłsudskiego.
W lipcu i w sierpniu 1920 roku dziennik "Rzeczpospolita" ze stutysięcznym nakładem i czterema pozawarszawskimi filiami - w Poznaniu, Lwowie, Wilnie i Krakowie - był najpoczytniejszym pismem w II Rzeczypospolitej. Stworzony został na wzór londyńskiego pisma "The Times", a sfinansowany przez Ignacego Jana Paderewskiego (60 proc. udziałów) oraz prof. dr Edwarda Dubanowicza z grupą jego lwowskich przyjaciół (40 proc. udziałów). Pismo sympatyzowało z narodową demokracją, pozostając w opozycji do socjalistów i Naczelnika Państwa - Józefa Piłsudskiego, którego szczególną antypatią darzył twórca pisma i jego redaktor naczelny, prof. dr Stanisław Stroński.
Rysunki Władysława Skoczylasa (powyżej) oraz Stanisława Sawiczewskiego ukazały się w porannym wydaniu "Rzeczpospolitej" z dnia 29 sierpnia 1920...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta