Trzeba tylko rozejrzeć się wokół
Trzeba tylko rozejrzeć się wokół
Stanisław Różewicz urodził się 16 sierpnia 1924 roku w Radomsku. Jest młodszym bratem poetów Janusza (1918 - 1944) i Tadeusza Różewicza. Pracę w kinematografii zaczął w 1946 roku jako asystent reżysera. Jako reżyser zadebiutował w 1953 roku filmem "Trudna miłość". Jest artystą, który idzie własną drogą. Tworzył kino wyciszone i skupione, choć ma w swoim dorobku także niekonwencjonalny, gorzki dramat wojenny "Westerplatte". "Wolne miasto", "Miejsce na ziemi", "Świadectwo urodzenia", "Głos z tamtego świata", "Samotność we dwoje", "Romantyczni", "Drzwi w murze", "Opadły liście z drzew", "Pasja", "Ryś", "Kobieta w kapeluszu", "Anioł w szafie", "Nocny gość" - we wszystkich tych filmach rozliczał się z wojenną przeszłością lub opowiadał o rozterkach ludzi, którym przyszło dokonywać ważnych życiowych wyborów. W latach 1967 - 1968 i 1972 - 1980 był kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego Tor.
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
BARBARA HOLLENDER: Wiem, że nie lubi pan pompy, ale jednak osiemdziesięciolecie to piękny jubileusz. Czy ta data jest dla pana ważna?
STANISŁAW RÓŻEWICZ: Nie. Strasznie szybko te lata...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta