Polska Telewizja Uczciwa SA
Polska Telewizja Uczciwa SA
RYS. JANUSZ KAPUSTA
W ostatnich sporach dotyczących telewizji publicznej zanika proste pytanie: po co nam w ogóle TVP? Powstała 50 lat temu jako instrument propagandy totalitarnego państwa, wasalstwa wobec ZSRR, a także podnoszenia poziomu kulturalnego mas. Dziś większość tych zadań nadaje się, rzecz jasna, na śmietnik historii.
Jednak propagandowy cel TVP przetrwał w programach informacyjnych, dokumencie i publicystyce. Jego ślady można też odnaleźć w dziedzinie kultury w postaci chorego sentymentu do PRL, chociaż przejawia się także w dobrej twórczości artystycznej. Tylko ostatni z wymienionych rodzajów propagandy jest dzisiaj wartościowy.
Łatwiej coś zbudować od nowa, niż przebudować instytucję całkowicie przestarzałą i zepsutą. Niestety, opcja zerowa w wypadku TVP jest mało realna. Zastanówmy się mimo to, jakiej telewizji publicznej nam trzeba, jak gdyby pole było całkiem czyste. Niech reforma firmy z Woronicza pokuśtyka w stronę ideału.
Zdrowe hierarchie wartości
Telewizja publiczna jest przede wszystkim instytucją zaufania publicznego. Zaufanie należy mierzyć oceną wydaną w debacie przez elitę ludzi gospodarki, kultury i polityki. Miary procentowe "zaufania widowni" służą do mydlenia oczu. Widownię telewizyjną łatwo zadowolić, gdyż składa się w ogromnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta