Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia, suwerenność, konstytucja

14 sierpnia 2004 | Prawo | PW

Prawo konstytucyjne

Wspólnota Europejska wykorzystuje swe kompetencje z istotnym udziałem państw członkowskich

Unia, suwerenność, konstytucja

Przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie można postrzegać jako prowadzącego do utraty przez nas suwerenności państwowej. Przyznać jednak trzeba, że jej urzeczywistnienie będzie miało miejsce w innych warunkach prawnych i faktycznych niż dotychczas. Przez powiązanie z innymi narodami i państwami Europy będziemy brali udział w wykonywaniu ich praw suwerennych, tak jak one będą brały udział w realizacji praw naszych.

Podpisanie, a następnie ratyfikacja traktatu akcesyjnego , na mocy którego nasz kraj stał się członkiem Unii Europejskiej, przyjmując jej dotychczasowy dorobek polityczny i prawny, wywołały w niektórych kręgach wątpliwości, czy na skutek tego Polska nie traci swej suwerenności. Sprawa to najwyższej, także konstytucyjnej, wagi. Dlatego wątpliwości tych nie można pozostawić bez próby odpowiedzi.

Teoria i praktyka

Teoria suwerenności państwowej kształtowała się w ciągu stuleci. Koncepcja, zgodnie z którą władza suwerenna to władza prawem nieograniczona, niepodzielna i samoistna (od nikogo niepochodząca), znalazła najdoskonalszego wyraziciela w osobie Jeana Bodina (XVI w.). Koncepcja ta była zawsze założeniem idealizacyjnym. W istocie, co podkreślał też Bodin i co było przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3304

Spis treści
Zamów abonament