Dwa oblicza twarzy
Dwa oblicza twarzy
Jak się pani czuje? Dziękuję, źle. Oriana Fallaci skarży się na potworny ból w płucach i tchawicy. "Obcy" uwił sobie gniazdo w przełyku. Za późno na operację. Medycyna wydała już wyrok. Przedtem Fallaci musi jeszcze coś wyrzucić z siebie, ale powinna się śpieszyć. Dlatego wybrała najprostszą z form: wywiad z samą sobą. Prowadzi go na gorąco na trasie wyścigu ze śmiercią. Kaszle, słabnie, traci oddech, ale ostrzega, że Zachód, Europa, a szczególnie Włochy, kapitulują przed islamem, jak w 1938 roku w Monachium przed Hitlerem.
Tak mniej więcej rozpoczyna się "Wywiad Oriany Fallaci z Orianą Fallaci". Ukazał się 6 sierpnia jako dodatek do "Corierre della Sera". Książka liczy 126 stron, kosztuje 4 euro i można ją przeczytać w godzinę. Pierwszego dnia sięgnęło po nią pół miliona Włochów, mimo to włoskie media i politycy zbyli wywiad totalnym milczeniem. Może dlatego, że Fallaci powtarza to, co napisała już w "Sile rozumu" - od kwietnia najlepiej sprzedającej się książce we Włoszech. Poza tym Fallaci rozmawia ze sobą jak z kimś, kto ma tylko godzinę, by wyrzucić z siebie wszystko. Zabieg z jednej strony przydaje rozmowie dramaturgii, z drugiej - przynosi chaos, skróty i powtórzenia.
Od czasu, gdy ukazała się "Siła rozumu", wiele się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta