Używane kontra nowe - co lepiej się sprzedaje
Używane kontra nowe - co lepiej się sprzedaje
Przy okazji odwiedzania biur deweloperów badaliśmy rynki mieszkaniowe poszczególnych miast, zwracając uwagę na ich specyfikę. Pytaliśmy o opinie lokalnych pośredników i inwestorów. Okazało się, że rynek wtórny jest - w większości przypadków - wielką konkurencją dla nowych, drogich mieszkań. Inna sprawa, że nabywcy lokali używanych uważają, że taka transakcja jest bezpieczniejsza w porównaniu z finansowaniem budowy prowadzonej przez kilkanaście miesięcy przez dewelopera.
Białystok
jest fenomenem na rynku nieruchomości. W drugiej połowie lat 90. było to miasto, które zajmowało po Warszawie drugie miejsce pod względem liczby oddawanych nowych mieszkań. W Białymstoku rozwijało się dynamicznie budownictwo mieszkaniowe i indywidualne jednorodzinne.
W Białostockiem w 1996 roku przybyło 3445 mieszkań. Większy przyrost, bo o 7014, miał jedynie region warszawski. Już w latach 90. w Białymstoku ukształtowały się relatywnie wysokie ceny mieszkań. W tym czasie bowiem kwitł handel przygraniczny, od 1998 roku mocno ograniczony. Najwięcej agencji w obrocie nieruchomościami powstało na przełomie lat 1996 i 1997. To charakterystyczne, że jeżeli w jakimś regionie ludność zaczyna się bogacić, nadwyżki finansowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta