Ruch na skarpie
Ruch na skarpie
Urokliwa ulica Brzozowa znajduje się w najbardziej zagrożonej osunięciem części skarpy
fot. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Na ulicy Brzozowej rysy na budynkach mają już pół centymetra szerokości. Na jezdni pojawiają się garby, a poniżej krawędzi skarpy widać "pijane" drzewa. Pękają murki oporowe w ogrodach. Jeżeli skarpa nie zostanie umocniona, trzeba liczyć się z katastrofą budowlaną.
- Nie sposób przewidzieć jak długo grunt wytrzyma. Może dziesięć lat, może dłużej, ale program ochrony Starówki powinien powstać już teraz - podkreśla prof. Lech Wysokiński z Instytutu Techniki Budowlanej. Również zdaniem Krzysztofa Gerbszta, dyrektora śródmiejskiego Zarządu Domów Komunalnych, problem skarpy o lata za długo czeka na rozwiązanie. Ocenia jednak, że sytuacja stała się mniej dramatyczna od czasu remontu murów oporowych w pobliżu Kamiennych Schodków przed dwoma laty. W najbliższym czasie planuje się m.in. odtworzenie murów przy budynku Brzozowa 14, a nieco później przy Brzozowej 6/8.
Wędrujące domy
Domy przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta