Gospodarka na rozstajach
Gospodarka na rozstajach
Proces likwidacji miejsc pracy nie oszczędza nawet firm uchodzących za symbol niemieckiej solidności i gwarancji najwyższej jakości. Na zdjęciu: październikowe protesty pracowników Opla przeciw likwidacji 12 tysięcy miejsc pracy w Niemczech.
(C) AP/WOLFRAM STEINBERG
Gliwice znalazły się ostatnio dość niespodzianie w centrum wielkiej dyskusji na temat stanu niemieckiego przemysłu samochodowego. Stało się to za sprawą kłopotów firmy Adam Opel AG, wchodzącej w skład koncernu General Motors.
Prasę obiegły informacje koncernu, że koszty pracy w zakładach Opla w Gliwicach wynoszą zaledwie 15 proc. kosztów pracy w dwu sztandarowych niemieckich fabrykach koncernu w Bochum oraz R?sselsheim. Tygodnik "Der Spiegel" wysłał do Gliwic swego reportera, który wrócił z informacjami, że pracownik montujący w Gliwicach drzwi do samochodów Astra za 40 godzin tygodniowej pracy zarabia miesięcznie 700 euro brutto, podczas gdy niemiecka pracownica wykonująca taką samą pracę w Bochum za 35 godz. tygodniowo ma do dyspozycji 2900 euro. Hiobowe głosy twierdzą, że taka różnica oznacza początek końca niemieckiego przemysłu samochodowego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta