Referendum partii czy obywateli?
Referendum partii czy obywateli?
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
MAREK A. CICHOCKI
W wyjątkowo podniosłej atmosferze 29 października rządy państw Unii Europejskiej podpisały na Kapitolu w Rzymie traktat konstytucyjny. W ten sposób został zamknięty wyjątkowo burzliwy okres tworzenia zasad europejskiej konstytucji, rozpoczęty w lutym 2002 roku przez ukonstytuowanie się Konwentu Europejskiego. Jednak sam proces powstawania konstytucji znajduje się dopiero na półmetku i nic nie jest jeszcze przesądzone.
Przed nami otwiera się dwuletni okres ratyfikacyjny wypełniony kampaniami referendalnymi i debatami parlamentarnymi w krajach członkowskich Unii. Ich ostateczny wynik wcale nie jest pewny. Wprost przeciwnie - w miarę dyskusji nad traktatem konstytucyjnym sytuacja komplikuje się, a wątpliwości i pytania mnożą. Wiele wskazuje na to, że w zaplanowanym na połowę 2006 roku referendum Brytyjczycy opowiedzą się przeciwko konstytucji. Trudności z zaakceptowaniem traktatu można spodziewać się również w krajach skandynawskich, w Danii i w Irlandii. Ale nawet w tych krajach, które jak Francja czy Niemcy postrzegane są jako główne siły popierające europejską konstytucję, tamtejsza klasa polityczna jest coraz bardziej podzielona w sprawie traktatu konstytucyjnego. Dzisiaj już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta