Wciąż aktualne wnioski z lekcji komunizmu
Wciąż aktualne wnioski z lekcji komunizmu
VÁCLAV HAVEL
Piętnasta rocznica "aksamitnej rewolucji" z 19 listopada 1989 roku, która zakończyła 41 lat komunistycznej dyktatury w Czechosłowacji, skłania do zastanowienia się nad znaczeniem moralnego postępowania i swobodnego działania. Dziś żyjemy w wolnym społeczeństwie, a przecież wielu ludzi - i to nie tylko w Czechach - nadal nie wierzy, że są panami własnego losu. Stracili wiarę w to, że naprawdę mogą wpływać na rozwój politycznej sytuacji - a tym bardziej na kierunek ewolucji naszej cywilizacji.
W epoce komunizmu przeważało przekonanie o bezsensie podejmowanych przez jednostki próby zmiany sytuacji. Komunistyczni przywódcy głosili, że istniejący system jest wynikiem obiektywnych, niepodważalnych praw historii, a tych, którzy odrzucali tę logikę, karali - tak na wszelki wypadek. Na nieszczęście ów sposób myślenia, niegdyś wspierający komunistyczne dyktatury, nie zniknął bez reszty. Zdaniem niektórych polityków i ekspertów komunizm po prostu załamał się pod własnym ciężarem - a stało się to także dzięki "obiektywnym prawom" historii. Znów pomniejsza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta