Wczoraj pracownik, dziś zleceniobiorca
Wczoraj pracownik, dziś zleceniobiorca
- Co w razie naruszenia przepisów
- Różnice umów o pracę i cywilnoprawnych
- Sąd Najwyższy o umowie o pracę
rys. Rafał Piekarski
Sytuacja finansowa i rosnąca konkurencja wymuszają na firmach cięcia kosztów. Te natomiast upatrują ich obniżenie w zmianie zasad zatrudnienia pracowników. Proponują im przejście z etatów na samodzielną działalność gospodarczą lub wykonywanie dotychczasowych zadań na podstawie umów cywilnoprawnych (agencyjna, zlecenia lub o dzieło).
Dla pracodawcy oznacza to dużą oszczędność związaną m.in. z tym, że nie zawsze będą za takie osoby opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. Nie muszą też przestrzegać pewnych przepisów tak, jak wobec zatrudnionych na umowę o pracę. Niestety, w takiej zmianie zasad zatrudnienia tkwi też pułapka. A wszystko za sprawą rygorystycznych przepisów i zakwalifikowania tego stosunku jako umowy o pracę wykonywaną zgodnie z kodeksem pracy. Inspektorzy Inspekcji Pracy oraz sądy są szczególnie wyczuleni na przestrzeganie tych regulacji. Tym bardziej że w sukurs pokrzywdzonym pracownikom przychodzą represje, które można zastosować wobec pracodawców uchylających się od swoich obowiązków.
WEDŁUG KODEKSU...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta