Gdy w sprzedaży pośredniczy ten trzeci
Gdy w sprzedaży pośredniczy ten trzeci
Transakcje łańcuchowe to takie, w których występuje kilka firm (np. trzy), przy czym pierwsza z nich wydaje towar bezpośrednio ostatniej. Z listów czytelników wynika, że więcej problemów mają oni z transakcjami trójstronnymi, w których uczestniczą, obok podatników z państw UE, także podmioty z krajów trzecich, niż z wewnątrzwspólnotowymi transakcjami z udziałem trzech podatników VAT.
Przyczyna jest zrozumiała; sposób opodatkowania tych ostatnich został uproszczony (patrz rozdział 8 naszej ustawy o VAT). Natomiast żeby wiedzieć, jakie skutki podatkowe przyniesie obrót między trzema firmami, z których jedna znajduje się poza granicami UE, trzeba sięgnąć do różnych przepisów rozsianych w ustawie o VAT.
W DOBREJ FIRMIE z 8 lipca br. i 30 września br. przedstawiliśmy dwa przykłady tego typu transakcji. Jednej pomiędzy firmami: norweską, polską i belgijską, drugiej - pomiędzy dostawcą z Irlandii, pośrednikiem z Kanady i odbiorcą z Polski. I choć często w praktyce wystarczy tylko odpowiednio zmienić nazwy krajów (wstawiając np. zamiast Norwegii Rosję albo zamiast Irlandii Francję), to jednak nadal czytelnicy mają problemy z ustaleniem skutków podatkowych podobnych transakcji. Są też pytania o całkiem nowe przykłady,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta