Czy to jest rysunek Rafaela?
Z ostrożnym optymizmem o efektach badań mówi dr hab. Dariusz Markowski z Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej UMK. Potwierdza, że rysunek mógł powstać w okresie, w którym żył i tworzył Rafael, wskazuje na to m.in. wiek papieru (udało się odnaleźć znak wodny na jednym z dwóch sklejonych arkuszy) i użycie kredy do modelowania świateł. Przy okazji ustalono, że to, co dziś możemy oglądać - mówi Markowski - jest wynikiem nie tylko działania artysty-autora, ale też późniejszych poprawek.
- Specjalistyczna analiza w podczerwieni i ultrafiolecie oraz badania stratygrafii, czyli budowy warstwowej, wykazały, że oryginalny rysunek został "poprawiony" - powiedział "Rz" Markowski. - Prawdopodobnie z wiekiem wyblakł w niektórych miejscach, był słabo widoczny i ktoś wzmocnił go dokładnie po liniach oryginału. To samo dotyczy światła....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta