Ile państw, tyle rozwiązań
W toczonej od początku transformacji ustrojowej dyskusji pojawiły się już wszystkie argumenty za i przeciw okręgom jednomandatowym. Warto przypomnieć, jakie rozwiązania występują w państwach demokratycznych i jakie są konsekwencje związane z okręgami jedno- oraz wielomandatowymi.
Systemy: większościowy i proporcjonalnySystemy większościowe - względne i bezwzględne - mogą być stosowane w okręgach jedno- i wielomandatowych, natomiast systemy proporcjonalne jedynie w połączeniu z okręgami wielomandatowymi.
W wyborach parlamentarnych mogą być i jedne, i drugie. Z tym, że wielomandatowe mogą obejmować zróżnicowaną liczbę mieszkańców lub wyborców, a równość ich siły głosu zapewnia się, różnicując liczbę mandatów przypadającą na okręg. Tylko niewielkie państwa mogą tworzyć jeden okręg wyborczy (np. Holandia, Izrael, Czarnogóra). W wyborach głowy państwa jest to zaś często spotykane rozwiązanie (np. w Polsce). W wielu państwach, w których są parlamenty dwuizbowe, w wyborach jednej izby stosuje się okręgi jedno-, a w wyborach drugiej wielomandatowe (np. w Australii, Czechach).
W jednym państwie w jednych wyborach mogą równocześnie istnieć oba rodzaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta