Pod kierownictwem lub na własny rachunek
Dzieje się tak zwłaszcza, gdy zwalniają swych pracowników, a następnie współpracują z nimi już jako przedsiębiorcami. To tzw. samozatrudnienie, choć nie do końca zakazane przez przepisy, jest solą w oku inspektorów pracy. Pod pewnymi warunkami jest bowiem nielegalne.
NAJPIERW PRACOWNIK, POTEM PRZEDSIĘBIORCAZatrudniony pracował w spółce handlowej na czas określony. 30 listopada szef rozwiązał z nim umowę zgodnie z art. 30 § 1 kodeksu pracy, czyli z upływem czasu, na jaki ją zawarto. Czy może on teraz podpisać z byłym pracodawcą umowę o współpracy w ramach własnej działalności, wykonując te same czynności i w ten sam sposób co na etacie? - pyta kadrowa z Koszalina. Absolutnie nie. To właśnie przykład zabronionych zachowań pracodawców, którzy w dążeniu do redukcji wydatków, nie bacząc na przepisy, czynią ze swych pracowników związanych z nimi ekonomicznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta