Trzynasty denar
Jest to pierwsza moneta tego władcy znaleziona podczas wykopalisk, w grobie, na cmentarzysku w Dziekanowicach koło Gniezna.
We wsi Dziekanowice nad brzegiem Jeziora Lednickiego trwają prace wykopaliskowe wielkiego średniowiecznego cmentarzyska. Prowadzą je Jacek i Anna Wrzesińscy, archeolog i antropolog. W jednym z grobów (numer 49) znajdował się przy udzie fragment monety, który prof. Stanisław Suchodolski zidentyfikował jako fragment denara Bolesława Chrobrego. Ułamek ten ma wymiary 3 x 3 milimetry i waży 0,26 grama. Cała moneta ma 20 milimetrów średnicy i waży półtora grama, jest ze srebra.
Po raz pierwszy w grobiePo raz pierwszy znaleziono taki fragment w kontekście archeologicznym. Do tej pory znajdowano denary Chrobrego wyłącznie w tak zwanych skarbach, czyli w glinianych naczyniach, w których ktoś ukrywał je w obawie przed rabunkiem. Badania średniowiecznych osad i cmentarzysk prowadzone były bardzo intensywnie w związku z tysiącleciem chrztu Polski; prowadzono wykopaliska między innymi w Poznaniu, Gnieźnie, Kruszwicy, oczywiście na Ostrowie Lednickim; przy tej okazji archeolodzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta