Krucha skała
Pisze o Pascalu jako o "kruchej skale": samotny, nieszczęśliwy, ponad miarę chorowity, bez majątku i tytułu (co w owej epoce było dość krępujące), z niesamowitą energią bronił swoich poglądów i rozdawał ciosy przeciwnikom.
Uśmiech filozofaPascal (1623 - 1662) żył w szalenie "konkurencyjnej" epoce: jego współcześni to m.in. Kartezjusz, Molier, Corneille, Racine, Boileau. Uważany jest za mistrza mowy francuskiej, wyraziciela owej clarté, którą nieraz kwestionowali filozofowie niemieccy. Niektóre z jego "Myśli" stały się bon motami, jak choćby zdanie o "człowieku - myślącej trzcinie" i nosie Kleopatry, ale czy jest łatwy w czytaniu? Leszek Kołakowski ma co do tego wątpliwości: "W Pascalu - pisze we wstępie do "Prowincjałek" - wszystko jest jasne i wszystko dwuznaczne; każde zdanie uderza prostotą klarownej inteligencji, a każda próba syntezy z tych, jakie najwybitniejsi historycy i filozofowie próbowali podjąć, wydaje się fałszywa".
Jednak wydaje się, że Attali stworzył dzieło udane i - co należy podkreślić - dostępne szerszemu gronu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta