Luka w kodeksie
Skazany, którego sąd pozbawił praw publicznych - jest to jeden z ośmiu środków karnych - traci czynne i bierne prawo wyborcze do organu władzy publicznej (art. 40 § 1 k.k.). Nie może więc głosować ani brać udziału jako kandydat w wyborach do parlamentu, na prezydenta, do samorządu terytorialnego. Może natomiast - zgodnie z art. 40 § 1 k.k. - wziąć udział w referendum ogólnokrajowym i lokalnym.
Niespójność tych przepisów jest rażąca i całkowicie sprzeczna z ratio legis instytucji pozbawienia praw publicznych. Jeśli bowiem ustawodawca uznał, że niektórzy sprawcy przestępstw o znacznym ciężarze gatunkowym, popełnionych z motywów zasługujących na szczególne potępienie, są niegodni pewnych praw obywatelskich, w tym prawa wybierania, to trudno zrozumieć, dlaczego taki skazany nie może wybierać swych kandydatów do Sejmu, może zaś wziąć udział w referendum, którego przedmiotem jest np. ustalenie nowych zasad przeprowadzania wyborów do Sejmu.
Materia zastrzeżonaJednak zakresu przedmiotowego tego środka nie ukształtowała wyłącznie ustawa karna. Okazuje się, że także inne akty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta